Opatření

Strategii pomůže naplňovat 87 opatření, která jsou zařazena do třech kapitol:

  •  Integrovaný dopravní systém – 25 opatření
  •  Cyklistická a pěší doprava – 17 opatření
  •  Síť pozemních komunikací – 45 opatření

Integrovaný dopravní systém

Základem rozvoje veřejné dopravy je zavedení sítě příměstské železniční dopravy, pracovně pojmenované jako S-Bahn Plzeň, tato idea přichází v návaznosti na dokončení staveb železniční infrastruktury a dosavadní i předpokládaný rozvoj přepravní poptávky. Koncept se promítá celkem do třech opatření, věnovaných provozní koncepci (201), vozidlům (202) a přizpůsobení stanic a zastávek (222).

S přestupními body souvisí dlouhodobější program rekonstrukcí a výstavby přestupních bodů v Plzeňské aglomeraci (259), připravovaný v úzké souvislosti s rozšiřováním záchytných parkovišť P+R u železničních stanic a zastávek umístěných vně Plzně (243). Významné investice v oblasti přestupních bodů jsou uváděny jako samostatná opatření (219, 220, 225).

Součástí této kategorie jsou také opatření směřovaná na preferenci městské a regionální veřejné dopravy v Plzeňské aglomeraci, což směruje jak na rozšíření datové základny směrem k veřejné linkové dopravě (246), tak i územní působnosti mimo Plzeň (255). To bude doplněno o pravidelné vyhodnocování kvality dopravy (251), což zlepší podmínky pro autobusy a trolejbusy na světelně řízených křižovatkách (253) a také v kombinaci s vyhrazenými BUS pruhy či omezením průjezdu ostatních vozidel (247).

Cyklistická a pěší doprava

Rozvoj infrastruktury pro cyklisty se opírá o páteřní trasy rozvíjené z iniciativy kraje (305), na kterou navazují propojení jednotlivých obcí (306), včetně napojení Plzně na páteřní trasy a také nejbližší obce v okolí (309) nebo na nová samostatná propojení v krajské metropoli (308). Cyklistická doprava v Plzni by se měla opírat o nové typy opatření v hlavním dopravním prostoru (310), protože s rostoucím počtem pravidelných cyklistů se zvyšuje i různorodost potřeb uživatelů. Někteří noví cyklisté se mohou objevit i jako uživatelé sdílených služeb (311) nebo nových forem aktivní mobility (315). Zlepšené povědomí o uživatelské poptávce (317) pak poskytne informace k plánování údržby cyklistické infrastruktury a značení tras (313).

Zlepšení podmínek pro chůzi je sledováno jak pro posílení podílu chůze doplněním nezbytné infrastruktury (chodníků, stezek, přechodů pro chodce) v jednotlivých městech a obcích v Plzeňské aglomeraci (301), tak i ve vazbě na zkvalitnění veřejného prostoru u přestupních bodů i jednotlivých zastávek (303). Obojí nepřímo souvisí se zvýšením konkurenceschopnosti veřejné hromadné dopravy, kde je chůze přirozenou součástí každé cesty. Odstraňování bariér na pěších trasách (302) je sice vyvoláno potřebami lidí se sníženou schopností pohybu a orientace v prostoru, avšak kvalitnější prostředí uvítají i lidé staršího věku, rodiče s kočárky či dětmi.

Síť pozemních komunikací

Opatření v rozvoji komunikační sítě Plzeňské aglomerace směřují do výstavby přeložek silnic I. a II. tříd, zlepšování parametrů komunikací vedených ve stávající trase i řešení bodových závad nejčastěji v podobě přestavby křižovatek, jejich řešení rovněž zlepšuje organizaci dopravy.

Návrh opatření vychází z analýzy dat nehodovosti, ze kterých vyplývá vysoká potřebnost intervencí v podobě nových liniových staveb (401, 403, 406, 407, 410), tak i zásahu do podoby vysoce rizikových křižovatek (402, 418, 434, 436, 437) a vytvoření a dlouhodobějšího programu, kam se dostanou další úseky podle vývoje jejich technického stavu a zatížení v budoucích letech (427). Speciálně pro křižovatky v intravilánu Plzně je navržen program bezpečnostních inspekcí (435), který umožní postupně odstraňovat místa s vysokou četností a závažnými důsledky dopravních nehod.

Do opatření v této kategorii náleží také řada nestavebních, dopravně-organizačních a regulačních opatření, směřovaných na parkování a odstavování vozidel (445, 446, 447).

Akční plán

Nositelé opatření

Nositelem opatření je subjekt, který je za dané opatření nebo projekt zodpovědný v dané fázi přípravy či realizace a byl zapojen do procesu tvorby Strategie. Jakmile se však projekt přenese z koncepční roviny do úrovně investičního záměru, tak často nastává změna nositele. Opatření navrhovaná Strategií jsou zajištěna celkem deseti nositeli v podobě konkrétní organizace zřizované státem, Plzeňským krajem či statutárním městem Plzní. Jedenáctým nositelem jsou další města a obce Plzeňské aglomerace.

Fáze realizace opatření

Akční plán v dokumentu Souhrn rozlišuje 3 fáze realizace opatření:

  • Příprava (35 opatření)
    Opatření s tímto cílovým stavem značí, že v rámci implementace Strategie bude takovéto opatření dovedeno pouze do fáze přípravy. K realizaci dojde později, resp. může být fáze změněna v rámci pozdější aktualizace Akčního plánu a konkrétní karty opatření.
  • Realizace (30 opatření)
    Cílový stav se týká opatření, která budou v rámci tohoto Akčního plánu dokončena a uvedena do provozu nebo zavedena do praxe.
  • Probíhá průběžně (22 opatření)
    Tato fáze je zvolena u dlouhodobých opatření, jejichž zavádění do praxe nelze provést najednou, ale postupuje se formou dílčích realizací na různých místech. Jde tedy o tzv. programová opatření, kdy všechny provedené realizace odpovídají definici a povaze opatření, ale jsou umístěna do různých lokalit Plzeňské aglomerace. Teprve větší množství realizací dokáže společně naplnit záměr opatření a cíle celé Strategie v této oblasti.

Časový horizont realizace opatření

Akční plán rozlišuje 4 časové horizonty realizace opatření:

  • Opatření s ukončením realizace do roku 2030 (25 opatření)
  • Opatření s ukončením přípravy do roku 2030 (14 opatření)
  • Průběžná opatření zahájená roku 2023, s dokončením do roku 2030 (3 opatření)
  • Průběžná opatření zahájená roku 2023, s dokončením do roku 2040 (18 opatření)

U 20 opatření bude průbežně sledován jejich vývoj a budou upřesněny jejich časové horizonty realizace.